FINAL 8 U16 2nd GAME ΔΕΚΑ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (72 - 54) (VIDEO &PICS)

Έγινε ενημέρωση: 14 Απρ

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΟ !!!

elakaisimazimas
FINAL 8 U16 2nd GAME ΔΕΚΑ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 72 - 54 12-04-2024

Υστερα από αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι, η ΔΕΚΑ, καλύτερη στην επανάληψη επικράτησε με 72-54 στο κλειστό της Νεάπολης του Παναθλητικού και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό (Κυριακή, Μίκρας 1, στις 20:00) με αντίπαλο τον Αρη.

Μετά το αρχικό 5-3 με το οποίο προηγήθηκε ο Παναθλητικός, η ΔΕΚΑ πήρε κεφάλι στο σκορ και έφθασε τη διαφορά  σε νταμπλ-σκορ (10-5) στο έκτο λεπτό.  Η ομάδα των  Συκεών μείωσε σε 18-16 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως με συνεχόμενα τρίποντα η ΔΕΚΑ έφθασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (26-16). Ένα σερί 7-0 για τον Παναθλητικό έφερε το ματς στο τρίποντο (29-26), τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Ευόσμου με σερί 7-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου, πήρε προβάδισμα με 41-30 και με 48-33 λίγο αργότερα. Ο Παναθλητικός μπόρεσε να αντιδράσει και μείωσε σε 53-46, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Η  ΔΕΚΑ με σερί 9-1 κατάφερε να πάει διαφορά 15 πόντων (62-47), «κλειδώνοντας» τη νίκη και την πρόκριση στο μεγάλο τελικό.

Δεκάλεπτα: 18-14, 34-30, 53-41, 72-54

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Κούρογλου-Σκρίνος

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας-Σερέτης): Κεχαγιάς 11(3), Σδραυκάκης, Μπατζώνης 14(3), Σακκοράφας, Σωτηριάδης, Ιωαννίδης 5(1), Χαρτώνας 25(3), Λούπος, Βενιέρης, Κωστούλας 6, Χατζησυμεών 2, Γάλατος 9(1).

Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Γυμνόπουλος Σ. 27(7), Παπακοτούλας, Καλός 4, Πετρίδης 2, Κωνσταντινίδης 9(1), Παναγιωτίδης, Κουτρούτσιος, Γυμνόπουλος Δ., Τσακανίκας 3(1), Καμπερίδης 5(1), Μεσσηνιώτης 4, Σαλονικιός.